Hrad Landštejn


Hrad Landštejn

Landštejn stojí na pomezí Rakouska, Čech a Moravy. Byl vybudován někdy kolem roku 1200. Dlouho dobu patřil hrad k Rakousku a teprve až po svatbě Přemysla Otakara II. s Markétou Babenberskou připadl i s Rakouskem Čechům. Hrad přešel do vlastnictví Vítkovců, jejichž byl až do 2. poloviny 14. století.
Dalším majitelem hradu se stal nejvyšší purkrabí Karla IV. Vilém z Landštejna. Roku 1381 patřil hrad Václavu IV., který jej daroval Kondrádu Krajířovi z Krajku. Jeho potomci se v 16. století postarali o rozvoj hradu. Po smrti rodu Krajířů měnil hrad často majitele. Roku 1771 hrad shořel, zůstal pustý a pomalu chátral. Od roku 1972 do roku 1990 byl hrad opravován a konzervován. Poté byl zpřístupněn pro veřejnost.
Nedaleko hradu se odehrával i příběh Schillerových Loupežníků a skutečně se zde vyskytoval i jiný znýmý loupežník Johann Grassel.

Mě osobně tedy tento hrad nijak moc nenadchnul. Společně s kamarádkou jsme došly k závěru, že oprava příliš narušila atmosféru, kterou každá zřícenina má mít a že hrad vypadá jako by byl postaven v pozdně panelákové gotice. Ani paní u pokladny nebyla žádná příjemná osoba, která by už pochopila že žijeme v kapitalismu a že k platícím zákazníkům se má chovat mile. Jediné vysvětlení, které mě napadá je, že to ona byla tím landštejnským pověstným strašidlem....

Nela Trachtová