Mýtus o městě Ys
Ve městě Ys (poblíž místa, kde údajně kdysi stálo, najdeme dnes v Bretani město Douarnenez) panoval moudrý a spravedlivý král Gradlon, jehož rádcem byl zbožný poustevník Gwénolé.
Králova manželka zemřela při porodu jejich jediné rozmařilé dcery Dahut. Král Gradlon svěřil svou novorozenou dcerušku do péče chůvy, o níž netušil, že je to čarodějnice a že Dahut zasvěcuje do černé magie.
Když Dahut dospěla, vedla velice rozmařilý život. Samé hostiny, turnaje, lovy, … I poddané svou rozmařilostí nakazila.
Město Ys bylo blízko moře a před záplavami je chránily mohutné hráze, ve kterých byla zlatá vrata, která se však málokdy otvírala. Klíč měl totiž jenom král Gradlon. Princezna Dahut si však nechala vyrobit od těch vrat zlatý klíček a nosila ho stále na krku.
Jednou ji však vyhledal krásný, bohatě oblečený muž, kterého doprovázel trpaslík, který hrál na kouzelné housle (když na ně hrál, všichni, kdo ho slyšeli, museli tancovat tak dlouho, dokud zase s hraním nepřestal).
Zjistilo se, že mladý muž je démon, který přišel pro Dahut, aby ji za její zhýralý život odnesl do pekla. Ta ho prosila, že mu dá cokoliv si bude přát, jen když ji nechá deset let na pokoji. Démon si přál zlatý klíček, který nosila na krku. Chtěl totiž zatopit celé město Ys a tím pádem utopit i všechny jeho zhýralé poddané. Dahut měla okamžitě odjet a tak se zachránit.
Jenomže ona chtěla ještě zachránit svého otce. Jenomže ho po celém městě nemohla najít. Zdržela se, ale přesto doufala, že se jí ještě podaří ujet.
Král Gradlon však ještě nebyl mrtvý. Svatý poustevník Gwéndolé ho ve snu varoval, že musí utéct. Král poslechl. Nikoho z města nemohl zachránit, protože všichni byli opilí. Jak ujížděl, uviděl najednou svoji dceru Dahut. Už ji doháněly vlny moře a hrozily, že ji strhnou s sebou.
Grandlon chtěl svoji dceru zachránit. Vždyť to bylo jeho jediné dítě! Marně ho poustevník Gwéndolé telepaticky varoval, že jestli pojede za Dahut, vezme ho s sebou do nejhlubších propastí pekelných…
Když Dahut uviděla svého otce, sama vjela do hlubin moře, aby kvůli ní zbytečně neztratil život…
Král se zachránil, ale když se moře uklidnilo, zjistil, že město Ys už neexistuje. Tam, kde dříve město stálo, bylo už jenom moře.
Do dnes se ve městě Douarnenez a v jeho okolí vypráví, že když je odliv moře největší, jsou slyšet zvony města Ys. A jednou za sedm let při velikonoční mši jsou prý vidět zlaté špičky městského kostela…

Eva Taterová